UUDISED ja TEATED


   


18. juuli - 20. august
Rahvusvaheline Designer Bookbinders konkurss-näitus Westoni raamatukogus Oxfordis, Suurbritannias. Näitusele valiti välja ka Külli Grünbach-Seina töö. Kolmandat korda toimuva rahvusvahelise konkursi teemaks oli "Müüdid ja kangelased".
Lisaks Oxfordile saab näitust vaadata 23. augustist - 28. septembrini Birminghami raamatukogus ja 2.-14. oktoobrini St Bridge Foundation'is Londonis.

5. juuni - 30. august
Köitekunstinäitus "Eduard Wiiralt. Piibliillustratsioonid"Kohila raamatukogus.

 
EESTI NAHAKUNST 1917–2017

100 aastat professionaalset nahakunsti Eestis
Näitused Rahvusraamatukogu 3. korruse trepigaleriis ja 5. korruse lugemissaalis 7. veebruarist - 22. detsembrini

Eesti professionaalse nahakunsti alguseks loetakse 1917. aastat, mil Eduard Taska asutas Tallinna Kunsttööstuskooli juurde naha-, papitöö- ja raamatuköitekoja, mistõttu tähistame tänavu eesti nahakunsti 100. aastapäeva. Kaunist nahkehistööd tegid paljud meistrid ka eelnevatel sajanditel, kuid alates Taska loodud osakonna sünnist võime jälgida professionaalide süsteemset koolitamist, kus õppemetoodika hõlmab erialaoskuste vahendamise kõrval ka üldkunstilist teavet ja praktikat. Seejuures on tegemist eestlastest õpetajate ja eesti kooliga, varem hangiti erialaseid teadmisi enamasti välismaalt (Venemaalt, Saksamaalt jm) ning kohalikest töökodadest. Kestvust tagav haridussüsteem on kujundanud kunstnike põlvkondi, kelle oskused, teadmised ja anne on värskendanud Eesti kunstipilti ning andnud oma näo meie nahakunstile.

Eesti Nahakunstnike Liit koostöös Eesti Rahvusraamatukoguga tutvustab 2017. aasta vältel raamatukogu 3. ja 5. korrusel kokku 16 kunstniku loomingut.
Näitusel on võimalik ka slaidiesitlusena tutvuda ülevaatega sajandipikkuse perioodi töödest eri autoritelt.

Näitused:
7. veebrur – 6. aprill – Rutt Maantoa, Kaia Lukats, Tähti Roostalu, Tiina Hirvesoo
11. aprill – 31. august – Illu Erma, Külli Grünbach-Sein, Aino Lehis, Kaja Kits-Karm
september/oktoober – Pille Kivihall, Marje Taska, Tiiu Vijar, Rita Tänav-Veldemann
november/detsember – Rene Haljasmäe, Tiiu Mäger, Luule Maar, Tulvi-Hanneli Turo


Eesti nahakunst 100 sündmused Facebook'is:

https://www.facebook.com/nahakunst/
Eesti Nahakunstnike Liidu kataloogi
on võimalik tellida e-meili aadressil info(at)nahakunst.ee (10 eur). Kataloog on müügil ka Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis ja Eesti Ajaloomuuseumi poes. Kataloogi on võimalik osta ka poognatena.
Kataloog annab ülevaate liidu liikmete töödest ning sisaldab lühikese ülevaate iga kunstniku peamistest eluloolistest andmetest ja loomingulisest tegevusest. Sissejuhatavad tekstid on oma ala asjatundjatelt Inge Tederilt (nahakunsti ajaloost), Illu Ermalt (naha-alasest õpetusest) ja Maarja Unduskilt (meie nahakunstist).
Nahakunsti võib pidada üheks esimeseks professionaalseks rahvusliku tarbekunsti alaks Eestis, millele analoogi maailmas on raske leida. Tänu sellisele unikaalsele positsioonile on ka raskem ennast maailmas nähtavaks teha ja teadvustada. Käesolev kogumik on esmakordne võimalus tutvustada nii suures mahus (136 lk) Nahakunstnike Liitu ja tema liikmeid.
Kataloogi väljaandmist toetasid Eesti Kultuurkapital ja Eesti Kunstnike Liit.Ilmunud on kataloog
"Enn Jaanisoo aja- ja kultuurilooliste köidete kollektsioon".
Raamatus on esindatud 102 köitekunstnikku ja kavandi autorit. Eessõnad on kirjutanud Enn Jaanisoo, Inge Teder, Maarja Undusk ja Illu Erma.
Kataloogi on Trükitud 300 eksemplari, millest 80 tk on tellitud poognatena köitmiseks. Raamat on 492-leheküljeline ja mõõdud on 250x190 mm.
Raamatu hind on 25 eurot. Nummerdatud ja signeeritud eksemplar on kallim.

 

Näitused
11. aprill – 31. august

Illu Erma
Külli Grünbach-Sein
Aino Lehis
Kaja Kits-Karm


ENL kataloog