UUDISED ja TEATED


   
8. november – 13. jaanuar
Köitekunstinäitus „Adamson-Eric. Variatsioonid“ Adamson-Ericu muuseumis.

Näituse lähtepunktiks on Adamson-Ericu muuseumi poolt 2017. aastal välja antud raamat, mis oli pühendatud kunstniku 115. sünniaastapäevale 18. augustil 2017 ning muuseumi asutamise 35. aastapäevale, mis on 2. detsembril 2018.
Adamson-Ericu looming kuulub eesti kunsti kullafondi. Peamiselt tuntakse teda maalijana, aga ta on kavandanud arvukalt esemeid pea kõigile tarbekunsti harudele. Kunstnikuna otsis ta alati midagi uut, töötas ideed põhjalikult läbi talle omase ratsionaalsuse ja nähtava idealismita, jäädes enamasti objekti suhtes distantseerituks. Maali- ja rakenduskunsti alane tegevus lõi kompaktse terviku: maaliline tihedus ja peen värvikultuur filosoofilise nägemusena maailmast ning temale omane iseloomulik kujundiloome olid viljakas pinnas ka paljude isikupäraste tarbekunstiteoste sünniks.
Adamson-Ericu rikkalik ning mitmetahuline looming, tingitud tema vastuolulisest isiksusest, kingib vaatajatele palju tõlgendusvõimalusi. Köitekunstnikud said Adamson-Ericust üllitatud teosega aga kogu värvika paleti, mille põhjal luua oma individuaalne nägemus ja kujundus antud raamatule. Köited eksponeeritakse kõrvuti Adamson-Ericu töödega.
 

18. oktoober – 28. veebruar
Kadi Kiipuse nahakunstinäitus „Sümbioos“
Eesti Rahvusraamatukogu trepigaleriis.

Näitusel on eksponeeritud kunstnik Kadi Kiipuse autoriköiteid eesti kunstiraamatutele. Köitekujundused on inspireeritud eesti kunstnike loomingulisest käekirjast ja tekkinud muljest või emotsioonist, vormides kataloogid ja trükised uude kaanelisse vormi.


Nahakunstnike Liidu koostatud kogumik "Naha vägi. Eesti nahakunst 1917-2017
".

Kogumikku on koondatud 100 fotot nahakunsti teostest läbi 100 aasta, mis on pärit nii kunstnike enda kui ka Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi kogudest. Enamuse fotode autor on Malev Toom; eessõna kirjutas Illu Erma, toimetaja Külli Grünbach-Sein ja kujundaja Tiia Eikholm.

Kogumikku saab tellida meiliaadressil:
nahakunstnike.liit(at)gmail.com

 Eesti Nahakunstnike Liidu kataloogi on võimalik tellida e-meiliaadressil nahakunstnike.liit(at)gmail.com (5 eur).
Kataloog annab ülevaate liidu liikmete töödest ning sisaldab lühikese ülevaate iga kunstniku peamistest eluloolistest andmetest ja loomingulisest tegevusest. Sissejuhatavad tekstid on oma ala asjatundjatelt Inge Tederilt (nahakunsti ajaloost), Illu Ermalt (naha-alasest õpetusest) ja Maarja Unduskilt (meie nahakunstist).
Nahakunsti võib pidada üheks esimeseks professionaalseks rahvusliku tarbekunsti alaks Eestis, millele analoogi maailmas on raske leida. Tänu sellisele unikaalsele positsioonile on ka raskem ennast maailmas nähtavaks teha ja teadvustada. Käesolev kogumik on esmakordne võimalus tutvustada nii suures mahus (136 lk) Nahakunstnike Liitu ja tema liikmeid.
Kataloogi väljaandmist toetasid Eesti Kultuurkapital ja Eesti Kunstnike Liit.

 


ENL kataloog