UUDISED ja TEATED


   
20. veebruar – 20. märts
Näitus „Eesti kirjandus eesti köites. Eesti professionaalne nahakunst 1918-2018“ Eesti Rahvusraamatukogu peanäitusesaalis.

Näituse pikk ajatelg annab võimaluse vaadelda eriala arengut, tähistas ju eesti professionaalne nahakunst läinud aastal oma 100. sünnipäeva.
Tänu oma teoseid annetanud kirjanikele pakkus projekt nüüdisaegse eesti kirjanduse loomingulist interpreteerimisvõimalust 42-le praegusel ajal aktiivselt tegutsevale köitekunstnikule ja värsked teosed on esitletud koos vanema köitepärandiga Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi, Adamson-Ericu Muuseumi, Tallinna Linnamuuseumi, Tallinna Ülikooli Akadeemilise Raamatukogu ja Eesti Rahvusraamatukogu fondidest ning kunstnike erakogudest.
Väljapanekus on võimalik näha vanemas ja uuemas kuues raamatuid alates Kristian Jaak Petersonist kuni nüüdisaegsete eesti noorte autoriteni. Lisaks erinevate kunstnike tõlgenduses mitmeid teoseid klassikutelt nagu O. Luts, Fr. Tuglas, M. Under, A. H. Tammsaare, J. Kross ja D. Kareva. Eksponeeritud on 137 eesti kirjaniku teosed köidetuna 69 eesti köitekunstniku poolt 1920. aastatest tänapäevani, kokku üle 220 raamatu.
Näituse koostajaile oli üllatuseks, kui väike osa meie muuseumides ja erakogudes leiduvast köitekunstist puudutab eesti ilukirjandust. Antud näitus on esimene väljakutse just nimelt omamaise ilukirjandusega laiemat kontakti otsida.

Täname: Eesti Kirjanike Liit, Eesti Rahvusraamatukogu, Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum, Adamson-Ericu muuseum, Tallinna Ülikooli Akadeemiline raamatukogu, Tallinna Linnamuuseum, Kodanikuühiskonna Sihtkapital, Eesti Kultuurkapital, EV 100 korraldustoimkond
 

Nahakunstnike Liidu koostatud kogumik"Naha vägi. Eesti nahakunst 1917-2017".

Kogumikku on koondatud 100 fotot nahakunsti teostest läbi 100 aasta, mis on pärit nii kunstnike enda kui ka Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi kogudest. Enamuse fotode autor on Malev Toom; eessõna kirjutas Illu Erma, toimetaja Külli Grünbach-Sein ja kujundaja Tiia Eikholm.

Kogumikku saab tellida meiliaadressil:
info@nahakunst.ee

 


Eesti Nahakunstnike Liidu kataloogi on võimalik tellida e-meili aadressil info(at)nahakunst.ee (10 eur). Kataloogi on võimalik osta ka poognatena.
Kataloog annab ülevaate liidu liikmete töödest ning sisaldab lühikese ülevaate iga kunstniku peamistest eluloolistest andmetest ja loomingulisest tegevusest. Sissejuhatavad tekstid on oma ala asjatundjatelt Inge Tederilt (nahakunsti ajaloost), Illu Ermalt (naha-alasest õpetusest) ja Maarja Unduskilt (meie nahakunstist).
Nahakunsti võib pidada üheks esimeseks professionaalseks rahvusliku tarbekunsti alaks Eestis, millele analoogi maailmas on raske leida. Tänu sellisele unikaalsele positsioonile on ka raskem ennast maailmas nähtavaks teha ja teadvustada. Käesolev kogumik on esmakordne võimalus tutvustada nii suures mahus (136 lk) Nahakunstnike Liitu ja tema liikmeid.
Kataloogi väljaandmist toetasid Eesti Kultuurkapital ja Eesti Kunstnike Liit.

 


ENL kataloog