SÜNDMUSED 2018


   

20. veebruar – 20. märts
Näitus „Eesti kirjandus eesti köites. Eesti professionaalne nahakunst 1918-2018“ Eesti Rahvusraamatukogu peanäitusesaalis.

Näituse pikk ajatelg annab võimaluse vaadelda eriala arengut, tähistas ju eesti professionaalne nahakunst läinud aastal oma 100. sünnipäeva.
Tänu oma teoseid annetanud kirjanikele pakkus projekt nüüdisaegse eesti kirjanduse loomingulist interpreteerimisvõimalust 42-le praegusel ajal aktiivselt tegutsevale köitekunstnikule ja värsked teosed on esitletud koos vanema köitepärandiga Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi, Adamson-Ericu Muuseumi, Tallinna Linnamuuseumi, Tallinna Ülikooli Akadeemilise Raamatukogu ja Eesti Rahvusraamatukogu fondidest ning kunstnike erakogudest.
Väljapanekus on võimalik näha vanemas ja uuemas kuues raamatuid alates Kristian Jaak Petersonist kuni nüüdisaegsete eesti noorte autoriteni. Lisaks erinevate kunstnike tõlgenduses mitmeid teoseid klassikutelt nagu O. Luts, Fr. Tuglas, M. Under, A. H. Tammsaare, J. Kross ja D. Kareva. Eksponeeritud on 137 eesti kirjaniku teosed köidetuna 69 eesti köitekunstniku poolt 1920. aastatest tänapäevani, kokku üle 220 raamatu.
Näituse koostajaile oli üllatuseks, kui väike osa meie muuseumides ja erakogudes leiduvast köitekunstist puudutab eesti ilukirjandust. Antud näitus on esimene väljakutse just nimelt omamaise ilukirjandusega laiemat kontakti otsida.

Täname: Eesti Kirjanike Liit, Eesti Rahvusraamatukogu, Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum, Adamson-Ericu muuseum, Tallinna Ülikooli Akadeemiline raamatukogu, Tallinna Linnamuuseum, Kodanikuühiskonna Sihtkapital, Eesti Kultuurkapital, EV 100 korraldustoimkond