SÜNDMUSED 2009


   
21. detsembrist 2009 – 15. jaanuarini 2010 on avatud Eesti kunstnike ühisnäitus "Kiri" Võru Linnagaleriis.

Osalevad: Helle Kõomägi, Rita Rahu, Ines Erleman, Jüri Arrak, Tähti Roostalu, Anna-Liisa Rajamart, Kiwa, Reet Talimaa, Jaan Malin, Marilyn Piirsalu, Lembe Ruben, Kristring, Ilmar Kruusamäe, Elna Kaasik, Aune Taamal, Marje Murusalu, Jaan Luik, Aivar Rumvolt, Inna Grinchel, Andrus Peegel, Andres Tolts, Marje Ernits, Leonhard Lapin, Edgar Tedresaar, Ave Avalo, Mariliin Kindsiko, Eduard Endel Taniloo, Maarit Murka, Heli Tuksam, Peeter Krosmann, Rauno Thomas Moss, Randel Saarma, Veiko Klemmer, Mall Nukke, Jaan Elken, Andrus Raag, Kalli Kalde, Nade˛da T˛ernobai, Tiit Pääsuke, Per William Petersen, Kristiina Pärk.   
2. detsembrist 2009 - 4. jaanuarini 2010 on avatud köitekunstinäitus "9 poognat" Tallinna Keskraamatukogus.
Näituse aluseks on 2008. aasta lõpus välja antud Eesti Nahakunstnike Liidu (ENL) tegevust ja liikmeid tutvustav
136-leheküljelise värvitrükis kataloogi poognad.
2009. aasta on nimetatud Euroopa loovuse ja innovatsiooni aastaks, mille deviis on „Kujutle. Loo. Uuenda”. Aasta eesmärk on edendada loomingulisust ja innovatiivsust erinevates inimtegevuse valdkondades.
Näitus pakub köitekunstnikele võimaluse innovaatiliseks mõttearenguks, mille tulemusena üheksa poognat vormuvad huvitavaks ja põnevaks raamatuks. Uudsus võib väljenduda mõnes üksikus detailis, traditsioonilisest erinevas tehnikas või põnevas materjalis ja selle ootamatus ning huvitavas kasutusviisis.
Fantaasiarikkaid ja põnevaid köiteid iseloomustab ka mänguline lähenemine, mis moodustab värvika ja ekspressiivse pildi praegusest seisust Eesti köitekunstis. Näitusel on väljas nii kogenud meistrite kui ka alles oma kunstnikutee alguses olevate autorite tööd.
Žürii koosseisus Jeff Clements (Holland), Illu Erma, Pille Kivihall, Ella Summatavet ja Maarja Undusk valis välja
kolm kõige huvitavamat tööd, mille autoriteks osutusid Tiiu Vijar, Tiina Piisang ja Maila Käos. Auhinnad pani välja SkinNova OÜ.
Näituse kujundajad: Luule Maar ja Tiia Eikholm.

Osalevad: Rene Haljasmäe, Ruth Heidok, Silvi Kalda, Sirje Kriisa, Maila Käos, Kaia Lukats, Luule Maar, Tiiu Mäger, Tiina Piisang, Ingrid Putk, Reet Randoja, Karoli Saar (Tartu Kõrgem Kunstikool), Signe Taremaa, Lemmi Velmre, Eve Vetemaa, Tiiu Vijar.

Vaata pilte 
4.-8. novembrini oli Mall Metsa nahkvaipade näitus "Kured läevad" Kullo galeriis. Näitusel on eksponeeritud viimastel aastatel valminud 15 tööd.

Pikki kitsaid ribavaipu on autor nimetanud taevatreppideks. Tumedana tõusevad nad maast ja üha heledamaks muutudes jõuavad "taevasse" - ehk laeni. Autorit on lummanud ka maagilised ruunimärgid, peremärgid, sümbol-märgid, mis on väga mitmetähenduslikud. Ka linde on autor tihti kujutanud. Sellel näitusel oli 2 kurevaipa, "Kevadkurg" ja "Sügiskurg". Kurge on kunstis palju kujutatud, ta võlub oma ilu ja graatsiaga.
 
12.-13. oktoobril oli Nahakunstnike Liidu kutsel taas Eestis oma teadmisi jagamas tunnustatud köitemeister Saksamaalt - Hans-Peter Frölich. Esimesel päeval toimus Rahvusraamatukogu õppeklassis loeng erinevatest köitekonstruktsioonidest.Teisel päeval tehti praktikas läbi nendest üks, milleks oli nn Bradeli stiilis köide. See on Saksamaal üks levinumaid, mida sealsed köitjad kasutavad.

Eesti Nahakunstnike Liit on korraldanud erialaseid täiendkoolitusi juba aastaid. Loengud on avalikud ja huvi nende vastu on olnud suur, kuna spetsiifilise erialase kirjanduse kesise kättesaadavuse tõttu (ka võõrkeelsena) on naha- ja köitekunsti vallas suur hulk nn "musti auke".
Sageli on parim informatsiooni kontsentraat just praktikuna tegutsev erialakolleeg piiri tagant. Köitekunstnik Hans Peter Frölich on juhtinud rahvusvahelist köitekunsti organisatsiooni MDE, on raamatuköitmise töökoja omanik Stuttgardis, Saksamaal. Ta on viiendat põlve raamatuköitja (tema üks esiisadest töötas keiserliku raamatuköitjana).

Ettevõtmist toetas Eesti Kultuurkapital.   
Itaalias tegutsev kultuuriühing "Prova e Riprova" tähistas oma 20-ndat tegutsemisaastat itaalia kirjaniku Cesare Pavese loomingu teemalise köitekunstinäitusega, mis toimus 3.-31. oktoobrini Santo Stefano Belbo linnas, 5.-14. novembrini Torinos ja 28. novembrist - 11. detsembrini Roveretos.
Ühing, mida on juhtinud 20 aastat hr. Attilio Grossi, organiseerib köitekursusi, konverentse ja seminare ajaloolise köite teemadel ja restaureerimise vallas. Ühingu ruumid koos köiteteemalise raamatukoguga asuvad Torino juugendlikus linnaosas. Need on sisustatud vanaaegsete ja kaasaegsete köitevahenditega, kus võib töötada üheaegselt 10 kunstnikku.
Näitusega tähistati C. Pavese 100. sünniaastapäeva. Näitusel osales 63 köitekunstnikku ja restauraatorit 7 erinevalt maalt. Itaalia köitekunstnikke oli 54, Austriast, Belgiast, Prantsusmaalt oli igalt maalt kaks kunstnikku, Ameerikast ja Hispaaniast üks. Eestist võttis näitusest osa ainukesena Tulvi Turo.

Näituse tööd on vaadeldavad virtuaalses kataloogis 

Köite autor Tulvi Turo

12.-19. septembrini toimus Prantsusmaal, St. Rémy-lès-Chevreuse'is 10. Rahvusvaheline Köitekunsti Biennaal
(10éme Biennales Mondiales de la Reliure d’Art).
Seekordsel konkursil pidid kunstnikud köitma spetsiaalselt selleks näituseks välja antud Beaumarchais’ raamatu "Le Mariage de Figaro" ehk "Figaro pulm". Biennaali traditsioonide kohaselt köidetakse iga kahe aasta tagant ühte prantsuse kirjandusklassikasse kuuluvat teost.
Euroopa Liidu poolt välja pandud 2000 eurose peapreemia võitis Eesti Kunstiakadeemia nahakunsti osakonna magistrant Kristiina Nurk.

Tänu Eesti Kunstnike Liidu stipendiumile oli Rene Haljasmäel võimalus sõita näituse ametlikule avamisele: “St Rémy-lès-Chevreuse oli suurepärane koht saamaks ülevaade maailma kaasaegsetest trendidest raamatu köitmise vallas ja kohtuda köitekunstnikega. Pranstsusmaa on traditsioonidega köitekunsti maa. Et prantslased tõesti oma raamatuid ja kunstnikke väga armastavad ja hindavad, sellest andis tunnistust rikkalik auhinnafond ning mitmete linnapeade ja näituse patrooni viibimine avapidustusel. Köitekunsti näituste korraldamine, kus igale registreerunule saadetakse sama raamat köitmata kujul, on pikk ja aeganõudev protsess. Seekordne suursündmus toetus Pierre Baumarchais' näidendi “Figaro pulm” kordustrükile, millele oli lisatud uued originaalillustratsioonid. Kuna Eesti Kultuurkapital toetas 20 eesti köitekunstniku osavõttu, siis omandasid eestlased 38 osalejaga 587-st suurima välisesindatuse (Prantsusmaa 161, Hispaania 33, Jaapan 19)”.

Osalejad Eestist: Artjom Babitski, Egge Edussaar, Tiia Eikholm, Illu Erma, Külli Grünbach-Sein, Rene Haljasmäe, Eve Kaaret, Kiira-Marianne Kadarik, Pille Kivihall, Urve Kolde, Sirje Kriisa, Kristel Kõuts, Ivi Laas, Aino Lehis, Kaia Lukats, Rutt Maantoa, Luule Maar, Ruuda Maarand, Helen Maran-Poll, Tiiu Mäger, Lennart Mänd, Kristiina Nurk, Kadri Paloveer, Tiina Piisang, Kärt Põldmann, Inga Raidikainen, Liis Raudsepp, Liia Saluvee, Stella Soomlais, Ella Summatavet, Naima Suude, Žanna Žuravel, Maie Teivik, Tulvi-Hanneli Turo, Anne Vainoja, Tiiu Vijar, Maarja Vilipere, Merle Visak.

ENL liikmete osavõttu näitusest toetas Eesti Kultuurkapital.

Vaata pilte 

Biennaali president Anne Périssaguet ja patroon Valérie Pécresse (prantsuse teadus- ja haridusminister) imetlevad Kristiina Nurga taiest.

Eesti autorite töid näituselt.
Fotod: Rene Haljasmäe
7. augustist - 5. septembrini on näitus "Luuleline köide" Lääne-Virumaa Keskraamatukogus, Rakveres.
Näitust eksponeeriti esmakordselt Tallinna Ülikooli Akadeemilises Raamatukogus eelmise aasta oktoobris.

Valiknäitusel esinevad: Ilizane Grinberga (Läti), Külli Grünbach-Sein, Rene Haljasmäe, Eve Kaaret, Kiira-Marianne Kadarik, Sirje Kriisa, Maila Käos, Einike Leppik, Kaia Lukats, Rutt Maantoa, Luule Maar, Hedvig Mäe, Lennart-Jaak Mänd, Saima Männo, Kadri Paloveer, Dace Paže (Läti), Tiina Piisang ja Eve Vetemaa.   
7. - 26. augustini Urmas Orgusaare maalinäitus "Oma saar" Vabaduse galeriis.   
15. juulist - 16. augustini on avatud ON-grupi näitus "On aeg" Tallinna Kunstihoones.

Osalevad: Ingrid Allik, Katrin Amos, Elna Kaasik, Viivi-Ann Keerdo, Signe Kivi, Pille Kivihall, Eve Koha, Ülle Kõuts, Tiina Käesel, Krista Laos, Liivia Leškin, Ivo Lill, Erika Pedak, Katrin Pere, Mari Pärtelpoeg, Ülle Raadik, Ülle Rajasalu, Jüri Roosa, Marget Tafel, Milvi Thalheim, Annika Teder, Ilona Treiman, Tiiu Tulev-Soots, Kertu Vellerind.   
1. - 14. juulini on avatud näitus "Maarja ilmutus" Hop galeriis Tallinnas, autoriks Maarja Undusk, kaasesinejana Pille Kivihall.

Näitusel on väljas Maarja Unduski väiksed ja väheke suuremad nahalõiktehnikas portreed naistest sünnist surmani, vaadatuna läbi Pille Kivihalli valgeniidise õhulossikoridori.
Materjalina on peamiselt kasutatud vana, jäika ja klobisevat kroomnahka, millest ehk kunagi andnuks teha saapataldu, aga ka pehmemat ja rõõmsamat punaseks toonitud nahka. Tööd ise on pigem teema- kui materjalikesksed. Nad mõtisklevad elu kaduvuse ja taassündimise üle, olles kohati rõõmsad ja naljakad, visandlikud ja kerglased, aga teisalt ka eneseiroonilised ja nukrameelsed. 


17. juunist - 2. juulini on avatud köitekunstinäitus "Eesti rahvakultuur" Eesti Rahvusraamatukogu peanäitusesaalis.
Vastilmunud trükise "Eesti rahvakultuur", mille andis välja Eesti Entsüklopeediakirjastus, said köitekunstnikud poognatena ja unikaalsed köited valmisid käesolevaks näituseks. See toimus Eesti Vabariigi juubeliaasta ning XXV laulu- ja XVIII tantsupeo "ÜhesHingamine" vahelise aja vaimus. Eksponaatide funktsioon oli luua teksti ja köite vahele ühendus, kus köide ei allu tekstile, vaid loob iseseisvaid tähendusi.
Osa võtavad Eesti Kunstiakadeemia (EKA) nahakunsti osakonna õppejõud, meistrid, tudengid ja vilistlased.
Näituse kuraator on professor Lennart Mänd ja korraldaja EKA nahakunsti osakond.

Osalevad: Tiia Eikholm, Illu Erma, Külli Grünbach-Sein, Rene Haljasmäe, Eve Kaaret, Kiira Kadarik, Silvi Kalda, Pille Kivihall, Marta Konovalov, Sirje Kriisa, Kadri Kruus-Laurimaa, Kristina Kruuse-Tezak, Maila Käos, Ivi Laas, Kaia Lukats, Luule Maar, Ruuda Maarand, Tiiu Mäger, Lennart Mänd, Kaire Olt, Krete Pajo, Kadri Paloveer, Tiina Piisang, Ingrid Putk, Jaana Päeva, Inga Radikainen, Jane Rannamets, Stella Soomlais, Ella Summatavet, Naima Suude, Jaanus Tordik, Riina Toss, Eneli Valge, Eve Vetemaa, Tiiu Vijar, Esta Voss ja EKA tudengid: Artjom Babitski, Kerli Koppel, Kristel Kõuts, Maria Žordania, Anne Vainoja, Maaria Vilipere. 12. juunist – 1. augustini toimub Oxfordi Ülikooli Bodleiani raamatukogus köitekunstinäitus "Bound For Success", mida korraldas koostöös raamatukoguga suurim rahvusvaheline köitekunstnike ühendus Designer Bookbinders.
Designer Bookbinders on asutatud üle 50 aasta tagasi ja on üks olulisemaid organisatsioone, mis tegeleb köitekunsti edendamisega Suurbritannias ja selle tutvustamisega maailmas. Ühingu liikmete hulgas on rohkelt köitekunsti tipptegijaid.
Spetsiaalselt selle näituse jaoks trükiti illustreeritud mitmekeelne luulekogumik "Water" (”Vesi”).
Välja anti kaks Sir Paul Getty nimelist auhinda. Sir Paul Getty (1932-2003) oli üks tuntumaid raamatukollektsionääre maailmas. I preemia (7500 naela) läks Alain Taral’ile Prantsusmaalt, kes on osalenud ka Eestis toimunud köitekunstinäitusel ”Scripta manent”. II preemia (3000 naela) sai Jenni Grey Suurbritanniast. 25 parima töö sekka pääsesid ka eesti kunstnike Kaia Lukatsi ja Külli Grünbach-Seina köited.

Konkursil osales kokku 240 kunstnikku 30 riigist, žürii poolt 117-st näitusele valitud tööst 10 olid Eestist. Bodleiani raamatukogu kaunis ajaloolises interjööris eksponeeriti teiste hulgas Rene Haljasmäe, Rutt Maantoa, Lennart Männi, Kaire Olti, Tiina Piisangu, Jane Rannametsa, Ella Summataveti, Tiiu Vijari, Kaia Lukatsi ja Külli Grünbach-Seina köiteid.
Žürii liikme Jeff Clementsi sõnul avaldas muljet eestlaste arvukas osavõtt ja tööde kõrge kvaliteet.

Peale Oxfordi läheb näitus aastasele ringreisile Ameerika Ühendriikidesse (Boston, San Fransisco, New York).

Vaata pilte 

Külli Grünbach-SeinKaia Lukats

9. juunist - 15. augustini on Maie Lukatsi keraamika ja Kaia Lukatsi autoriköitete näitus Tartu Oskar Lutsu nimelise Linnaraamatukogu II korruse näituseruumis. Vaatamiseks on väljas ema ja tütre ühisnäitus. Keraamik Maie Lukats (1938–1996) töötas ligi kolmkümmend aastat kunstnik-keraamikuna Tartu Kunstikombinaadis ARS. Nahakunstnik Kaia Lukats on Tartu Kõrgema Kunstikooli nahadisaini osakonna õppejõud, kes osalenud edukalt ka rahvusvahelistel köitekunsti näitustel-konkurssidel.   
4. - 28. juunini on näitus "1969. 40 aastat ERKI lõpetamisest" Okupatsioonide muuseumis Tallinnas.

Osalevad: Mari Aakre, Annelie Joandi, Enn Johannes, Ene-Mai Luur, Heino Müller, Luule Maar, Urmas Orgusaar, Lia Tüür, Eve Vetemaa, Helle Videvik, Tiia-Lena Vilde, Raili Vinn, Krista Virkus.   
30. maist - 5. augustini on nahakunstinäitus "Paikkond" avatud Rakvere Kunstikohvikus Art Cafe Lai tn 13.

Osalevad: Tiia Eikholm, Illu Erma, Ruth Heidok, Elo Järv, Mariana Jürimäe, Eve Kaaret, Kiira-Marianne Kadarik, Silvi Kalda, Sirje Keva, Kaja Kits-Karm, Sirje Kriisa, Maila Käos, Ivi Laas, Aino Lehis, Luule Maar, Mall Mets, Piret Männa, Tiina Piisang, Elina Randla, Tähti Roostalu, Ivi Tafel, Maie Teivik, Tulvi-Hanneli Turo, Maarja Undusk, Lemmi Velmre, Eve Vetemaa, Tiiu Vijar.

Vaata pilte
 

Nahakunstinäitus "Paikkond"
Rakvere kunstikohvikus
29. mai üldkoosolekul valiti Eesti Nahakunstnike Liidu uuteks auliikmeteks Silvi Kalda ja Aino Lehis. Mõlemad kunstnikud tähistasid hiljuti oma 80. sünnipäeva juubelinäitusega. Tööde hulgas oli ka viimase aasta jooksul valminud teoseid.
Nii Silvi Kalda kui ka Aino Lehis on olnud pikka ega Eesti Kunstiakadeemia õppejõud ja osalevad siiani pidevalt Nahakunstnike Liidu korraldatud näitustel. Oma aktiivse ellusuhtumisega on nad imetlusväärne eeskuju endast palju noorematele.   
22. aprillist - 20. maini Agne Kuusing-Soome akvarellinäitus "Mälumustrid" SEB Galeriis Tallinnas (Tornimäe 2, V korrus).   
1. aprillist - 17. maini on avatud rahvusvaheline näitus "Relikviaar" Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis.

Nahakunstnike Liit andis näituse avamisel välja kolm võrdset auhinda. Preemia pälvisid Tiiu Vijar perfektse tehnilise teostuse, materjali ilu ja omaduste oskusliku esiletoomise eest (žürii ühehäälne otsus), Marje Taska idee sügavuse ja mõjuvuse eest ja Helle Kõomägi humoristliku ja värske lahenduse eest. Žürii koosseis: Merike Alber (ETDM direktor), Anne Tiivel (ETDM naha- ja klaasikogu kuraator), Inge Teder (kunstiteadlane), Illu Erma, Ella Summatavet, Pille Kivihall ja Maarja Undusk (Nahakunstnike Liidu juhatuse liikmed).

Reliikvia - Kristuse või pühakute kehaliikmete, nende riiete või nendele kuulunud esemete oletatavad säilmed, mida hoitakse kirikuis ja kloostrites ja millele omistatakse imettegevat jõudu.
Relikviaar - väärismetallist või väärispuidust valmistatud ja kunstipäraselt töödeldud reliikvia hoiunõu. Relikviaar võib olla kasti- , risti-, majakese-, jne- kujuline või omab selle säilitatava pühaku kehaosa (käsi, pea, jne) vormi.

Nimetatud märksõnadest lähtudes uurivad (naha)kunstnikud, mida kaasaegses maailmas pühaks peetakse ja kuidas neid asju hoitakse, kaitstakse ning ajas edasi kantakse.
Relikviaar kui pühade esemete hoidmise koht ei pea tingimata tähendama konkreetset eset, kus armast ja olulist säilitatakse. Pühad võivad olla ka mõtted ja teod, mis on vormunud aja jooksul omaette väärtuseks, moodustades relikviaari, kus inimene säilitab oma mina maailma karmide pilkude eest. Relikviaariks võib olla ka materjalisse talletatud mõttetera või -tarkus, mis elus õige tee juhatab. Relikviaar võib olla ruum eneses. Või ruum looduses. Või mõistuse, inimkäte ja -meeltega piiritletud territoorium…

Näitusel osalevad: Tiia Eikholm, Katrin Freiman, Inna Grinchel, Rene Haljasmäe, Elo Järv, Silvi Kalda, Silvia Kelle, Sirje Keva, Sirje Kriisa, Helle Kõomägi, Maila Käos, Ivi Laas, Kaia Lukats, Rutt Maantoa, Luule Maar, Helen Maran-Poll, Reda Marks, Piret Männa, Tiina Piisang, Ingrid Putk, Astrid Rajalo, Jane Rannamets, Signe Taremaa, Maie Teivik, Maarja Undusk, Eve Vetemaa, Tiiu Vijar; Marje Taska (Rootsi); Liene Eltermane, Ilizane Grinberga, Lolita Katkovska, Dace Paže, Imants Rusmanis (Läti); Lolita Grabauskiene-Tarbunaite, Relita Mazuolyte-Mieluviene (Leedu); Eesti Kunstiakadeemia tudengid: Marina Barinova, Aleksandra Ehte, Olga Jazepova, Teele Jõe, Karin Kallas, Kertu Rattasepp, Anu Tera; Tartu Kõrgema Kunstikooli tudengid: Anne Arus, Katrin Dreiling, Tiina Karu-Andron, Karoli Saar, Tea Šumanov, Jaanus Tordik.

Näituse kujundas Mae Kivilo.
Toetajad: Eesti Kultuurkapital ja Skinex OÜ.

3. aprillil tutvustas näitust Klassikaraadio saates "Delta" Nahakunstnike Liidu juhatuse liige ja näituse kontseptsiooni autor Illu Erma.
Näituse kohta ilmus Kaire Tali artikkel 1. mai ajalehe Eesti Ekspress kultuurilisas Areen ja
Maarja Unduski artikkel 22. mai ajalehes Sirp.


Muuseumipäeval, 16. mail tutvustas huvilistele näitust kunstiteadlane Inge Teder.

Vaata pilte 

Tiiu Vijar


Marje Taska


Helle Kõomägi28. märtsist - 10. maini on Silvi Kalda isikunäitus "Uudishimu" avatud Harjumaa Muuseumis Keilas.
16. jaanuaril auväärset 80. juubelit tähistanud Silvi Kalda üllatab jätkuva fantaasia, materjalikäsitluse ja loomisnaudinguga, millest annavad tunnistust viimase aasta jooksul valminud pea paarkümmend uut tööd.
Seekordne isikunäitus on kauaaegsel Keila linna kodanikul Silvi Kaldal Harjumaa Muuseumis kolmas. Kokku on tema loomingut selles muuseumis eksponeeritud kuuel näitusel, neist kolmel on ta esinenud koos oma üliõpilastega. Silvi Kalda oli Eesti Kunstiakadeemia nahakunsti osakonna õppejõud aastatel 1967-1992. Paljud tema õpilased on tänaseks nimekad nahakunstnikud.

Näituse ja kataloogi kujundas Tiia Eikholm, kataloogi koostasid Inge Teder ja Tiia Eikholm.

Toetajad: Eesti Rahvuskultuuri Fond ja Eesti Kultuurkapital.

Vaata pilte näituse avamisest

Maarja Unduski artikkel 22. mai ajalehes Sirp
Artikkel 3. aprilli Keila Lehes.

 

3. - 27. veebruarini on Kiira-Marianne Kadariku ja Luule Maari loomingu ühisnäitus "2 korda 70“ Tallinna Keskraamatukogu näitusesaalis (Estonia pst 8). Eksponeeritakse kunstnike unikaalseid nahkköiteid ja Kiira-Marianne Kadariku siidimaale. Mõlemad autorid on Eesti Riikliku Kunstiinstituudi kasvandikud ja lõpetanud nahkehistöö eriala.
Kiira-Marianne Kadarik on töötanud kunstiringijuhendajana ning „Ukus" ja „Kommunaaris" kunstnikuna.
Luule Maar on teenekas nahakunsti ja köiterestauraator, kes on pikki aastaid töötanud Eesti Kunstimuuseumis.
Kunstnikud on eksponeerinud oma loomingut paljudel näitustel Eestis ja välismaal.

Näitust toetab Eesti Kunstnike Liit.

Anne Untera artikkel 

Kiira-Marianne Kadarik ja Luule Maar näituse avamisel.
Foto: Anneli Kengsepp